کلید محافظ جان

کلید محافظ جان

کلید محافظ جان

کلید محافظ جان چیست؟

نوعی کلید هستند که با مقایسه اختلاف بین جریان رفت و جریان برگشت در صورت وجود اختلاف بین جریان رفت با جریان برگشت مدار را قطع می کند. در حالت عادی مقدار جریان رفت با جریان برگشت برابر است. این اختلاف جریان می تواند بدلیل وجود اتصال بین سیم فاز با بدنه باشد که به اصطلاح نشتی جریان گفته می شود. در صورت وجود نشتی جریان کلید محافظ جان مدار را قطع می کند. این مقدار جریان های نشتی کوچک توسط کلید مینیاتوری شناسایی نمی شوند و در ساختمان سبب آتش سوزی می شوند. کلیدهای محافظ جان در صورت وقوع جریان نشتی در کسری از ثانیه و به سرعت عمل کرده و مدار را قطع میکنند. این کلیدها جهت حفاظت اتصال کوتاه و اضافه بار طراحی نشده اند.

کلیدهای محافظ جان در بازار با نام هایی همچون RCCB (residual-current circuit breaker) ،RCD و RCBO شناخته می شوند.

کلید محافظ جان

در مدل محافظ جان ترکیبی یا RCBO حفاظت اتصال کوتاه نیز وجود دارد.  در صورت اتصال بخشی از بدن انسان با تابلو برق، بدلیل اتصال بدن با زمین سبب می شود نشتی جریان از بدن انسان عبور کرده و کلید محافظ جان به سرعت عمل می نماید. کلیدهای محافظ جان در واحدهای ساختمانی و تجاری و اکثر تابلوهای برق به منظور حفاظت در برابر برق گرفتگی و خطرات ناشی از نشتی جریان مانند خطر آتش سوزی بکار برده می شوند.
بر روی این کلیدها یک عدد دکمه تست کلید وجود دارد که در صورت سالم بودن کلید، هنگامی که ولتاژ ورودی برقرار باشد و کلید محافظ جان در حالت وصل قرار داشته باشد، با فشار دادن دکمه ی تست کلید قطع می گردد.
کلیدهای محافظ جان با رنج حساسیت های از 10 تا 500 میلی آمپر ساخته می شوند اما بصورت متداول با حساسیت های 30 میلی آمپر و 300 میلی آمپر مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید محافظ جان ترکیبی

شرایط استفاده از کلیدهای محافظ جان:
  1. کلیدهای محافظ جان با قدرت قطع اتصال کوتاه های 6 کیلو آمپر و 10 کیلو آمپر و تحت دمای کاری 35- تا 70+ درجه سلسیوس موجود می باشند.
  2. کلیدهای RCCB حفاظت اتصال کوتاه و اضافه بار ندارند به همین دلیل قبل از RCCB ها در مدار از کلید مینیاتوری استفاده می گردد.
  3. کلیدهای محافظ جان در آمپرهای 6 الی 100 آمپر ساخته می شوند.
  4. در واحدهای ساختمانی از کلید محافظ جان دوپل و در واحد های صنعتی از کلیدهای محافظ جان چهارپل استفاده می گردد.
  5. میزان حساسیت یا جریان قطع خودکار کلیدهای محافظ جان از 10 تا 500 میلی آمپر با مدت زمان قطع تا حداکثر 150 میلی ثانیه می باشد.

نحوه نصب کلید محافظ جان:

کلیدهای محافظ جان بعنوان یک محافظ نشتی جریان با دقت بالا در ابتدای خط هر فیدر قرار میگیرد و در دو مدل دو پل و  چهار پل می باشد. در مدل دو پل دو سیم فاز و نول به قسمت ورودی کلید وصل می شوند و در مدل چهار پل برق سه فاز ورودی به همراه نول وارد کلید می شوند و خروجی کلیدها به قسمت بعدی مدار وصل می شوند. به این صورت فاز با نول و فاز با فاز ایزوله می شوند و در صورت وجود نشتی جریان کلید عمل می کند و به اپراتور امکان بررسی و رفع مشکل نشتی جریان در  تابلو برق را می دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.