فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یکی از تجهیزات کاربردی و بسیار مهم در صنعت برق است که نسبت به عبور جریان بیش از اندازه حساس است. معرف کلید مینیاتوری MCB است که مخفف Miniature circuit breaker می باشد و تجهیزی است که مصرف کننده را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار حفاظت می کند.
اتصال کوتاه یک نوع خطا است که در صورت وقوع آن جریان بسیار بالایی از مدار عبور می نماید و این جریان بسیار زیاد سبب ایجاد حرارت بسیار بالا و شوک به مدار می گردد و سبب آتش سوزی و از بین رفتن مدار و مصرف کننده می گردد. از این رو لازم است تجهیزی جهت تشخیص و حفاظت از مدار جهت جدا کردن قسمت آسیب دیده از سالم بکار برده شود. تشخیص جریان اضافه از طریق دو قطعه فلز نیمه هادی صورت می پذیرد، هرچه جریان بیشتری از طریق مصرف کننده کشیده شود فلز گرم تر شده و در نتیجه خم می شود و ارتباط مدار قطع می گردد. همچنین جریان اتصال کوتاه از طریق یک سیم پیچ با تعداد دور کم و قطر زیاد تشخیص داده می شود رنج جریانی کلیدهای مینیاتوری از 2 الی 63 آمپر می باشد و بصورت تک پل، دوپل، سه پل، و چهار پل موجود هستند.
کلیدهای مینیاتوری تیپ های مختلفی مانند B و C و D هستند. تیپ B تیپ تندکار و هر چه به  سمت تیپ های C و D می رویم کند کارتر می گردد.

تقسیم بندی این تیپ ها:

B: روشنایی

C: موتوری

D: ترانسفورماتوری

K: قدرت

Z: بسیار حساس

در هنگام انتخاب کلید مینیاتوری باید بسته به کاربرد و نوع حفاظت دقت کرد، در غیر اینصورت خسارت های زیادی به مصرف کنننده وارد می شود.

مینیاتوری سه فاز هیوندای 2 تا 63 آمپر - فروشگاه اینترنتی پخش نور

انتخاب کلیدهای مینیاتوری

فیوز مینیاتوری تیپ B یا کندکار:

برای تجهیزاتی بکار می روند که ضریب اتصال کوتاه پایین تری دارند. این فیوزها به سرعت با تشخیص اضافه بار به حالت قطع می روند. این کلیدها در جریان لحظه ای 3 تا 5 برابر جریان نامی، جریان خروجی را قطع می کنند. این فیوزها در مصارف خانگی و روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز مینیاتوری تیپ C یا تندکار:

برای موتورهای با توان کم و جریان راه اندازی پایین و همچنین بارهای با ضریب اشباع پایین  مثل موتور کولر گازی یا پمپ های آب خانگی به کار می روند. این کلیدها 5 تا 10 برابر جریان نامی کار می کنند و مدت زمان قطع این تیپ کلید نسبت به تیپ B بیشتر است.

کلید مینیاتوری تیپ D یا ترانسفورمری:

برای بارهای با ضریب اشباع بالاتر مانند ترانسفورماتورها از کلیدهای مینیاتوری تیپ D استفاده می گردد. جریان قطع لحظه ای این کلیدها 10 تا 20 برابر جریان جریان نامی است و زمان قطع در این کلیدها از همه ی تیپ ها بیشتر است.

تیپ K یا موتوری:

این نوع کلیدهای مینیاتوری نسبت به اضافه بار یا جریان اضافی حساسیت بیشتری دارند و در صورت بیشتر شدن جریان از جریان نامی بسرعت کلید عمل کرده و مدار را قطع می کند. این کلیدها برای موتورهای زیر بار مطلوب هستند.محدوده ی قطع این تیپ کمتر و از سایر تیپها سریعتر می باشد و زمان قطع آن بین تیپ های B و C است.

کلید مینیاتوری تیپ Z یا بسیار حساس:

این تیپ تندکارترین فیوز جهت قطع مدار در حالتی که جریان عبوری بیشتر از جریان نامی باشد و حساسیت این نوع کلید از سایر تیپ ها بیشتر است و در سریع ترین زمان جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه بار را قطع می کند. معمولا از این کلیدها در مدارهای ارزشمند و با حساسیت بالا و یا مدارات PLC و بردهای الکترونیکی استفاده می شود.
زمان قطع تیپ فیوز ها به ترتیب از سریع ترین، عبارت است:

D – K – C – B – Z

نوع خاصی از فیوزهای مینیاتوری با منحنی K و Z ساخته می شوند. منحنی K  نیز برای بارهای با جریان هجومی بالا و منحنی Z برای حفاظت مدارات الکترونیکی به کار می رود. جریان قطع اتصال کوتاه کلیدهای مینیاتوری از 6 کیلو آمپر تا 15 کیلو آمپر است و برای حفاظت از بارهایی که جریان اتصال کوتاه بالایی دارند مناسب نیست، در اینگونه بارها از کلیدهای اتوماتیک کمپکت استفاده می گردد که جریان قطع اتصال کوتاه بالاتری دارند. دیگر اینکه کلیدهای مینیاتوری هم برای ولتاژهای AC و هم برای ولتازهای DC ساخته می شوند. تجهیزات جانبی که برای کلید مینیاتوری موجود است کنتاکت کمکی و کنتاکت خطا و ماژول نشت جریان می باشد.

جریان های مشخص شده روی کلید مینیاتوری

دو نوع جریان در فیوزهای مینیاتوری وجود دارد، جریان لحظه ای و جریان نامی:

جریان لحظه ای:

جریانی است که در یک لحظه ی کوتاه (کمتر از 1 ثانیه) می تواند کلید مینیاتوری تحمل کند و معمولا بزرگی آن 3000 یا 6000 آمپر است که بر روی کلید درج شده است.

جریان نامی:

جریانی به حداکثر جریان مجازی گفته می شود که کلید می تواند تحمل کند بدون اینکه قطع شود، در صورتی که جریانی مقداری ازین عدد بیشتر شود مدار قطع می گردد.

اجزای مختلف یک کلید مینیاتوری:

 1. اهرم قطع و وصل
 2. بازوی متحرک
 3. کنتاکت اصلی جریان خروجی
 4. ترمینال های ورود و خروج
 5. فلز بیمتال
 6. پیچ کالیبراسیون محدوده عملکرد
 7. سیم پیچ
 8. جرقه گیر

اجزای مختلف کلید مینیاتوری

اجزای داخلی کلید مینیاتوری:

اجزای داخلی کلید مینیاتوری

عملکردهای کلید مینیاتوری:

 • حفاظت اتصال کوتاه از مدار
 • حفاظت اضافه بار از مدار
 • کنترل
 • حفاظت از جان انسان در برابر تماس غیرمستقیم سیستم های زمین
 • جداسازی

تجهیزات جانبی کلیدهای مینیاتوری:

 • کنتاکت کمکی
 • کنتاکت خطا
 • کنتاکت کمکی + خطا

کنتاکت های کمکی از پهلو به کلیدهای مینیاتوری متصل می گردند و با قطع و وصل شدن کلید مینیاتوری تغییر وضعیت می دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.