بیمتال

بیمتال

 بی متال

بیمتال قطعه ای برقی است که بصورت سری در مدار قرار می گیرد  و جهت حفاظت از موتورها در همه تابلو برق ها به کار می رود. اساس کار بی متال بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز است، در اثر عبور جریان دو فلز گرم می شوند و طول آنها زیاد می شود، در این حالت دو فلز به سمت فلز با ضریب انبساط طولی کمتر خم می شوند. در نتیجه ی این خم شدن مسیر عبور جریان قطع شده و مدار باز می شود.

بی متال از اتصال  دو فلز ناهمجنس با ضرایب انبساطی متفاوت ساخته میگردد و به نوعی در حرارت به هم پرس می شوند که بصورت یک تکه دیده می شوند. روال کار بیمتال ها هم به این صورت است که در اثر عبور جریان اضافه بار حرارت زیاد شده و قطعه هادی بیمتال به سمت فلز با ضریب انبساط کمتر خم می شود و با سرد شدن مجددا به حالت اول بر می گردد. بر روی بیمتال های اشنایدر سه تیغه ی کنتاکت قدرت جهت عبور جریان سه فاز و دو عدد کنتاکت فرمان جهت استفاده در مدار فرمان قرار دارد. یک عدد کنتاکت کمکی فرمان بسته جهت قطع کردن تغذیه کنتاکتور در حالت اضافه بار و یک عدد کنتاکت کمکی باز جهت ارسال آلارم سیگنال یا نویز جهت اطلاع اپراتور قرار دارد. همچنین بر روی بیمتال اشنایدر یک دکمه تغییر وضعیت دستی و اتوماتیک وجود دارد که در حالت دستی پس از اضافه بار و قطع شدن مدار توسط بیمتال، اپراتور می باید به صورت دستی بیمتال را RESET نماید اما در حالت اتوماتیک پس از عمل کردن بیمتال، پس از گذشت زمانی معین بیمتال به صورت اتوماتیک ریست می گردد.

بیمتال عمدتا برای حفاظت موتور در حالت سه فاز بکار برده می شود و به پایین کنتاکتور وصل می شود.در صورتی که نیاز بود برای موتور تکفاز استفاده گردد تنها کافیست دو فاز بیمتال را با هم سری نماییم و سیم فاز را از آن دو فاز عبور دهیم و سیم نول را از محل کنتاکت سوم عبور دهیم، در این حالت در صورت بوجود آمدن اضافه بار و عبور جریان اضافی بیمتال عمل می کند و مدار قطع می گردد.

بی متال

بیمتال ها رنج وسیعی از جریان شامل بازه ی 0.12 تا 800 آمپر را پوشش می دهد.

اجزای تشکیل دهنده بیمتال:

 • تیغه های مسی جهت اتصال به کنتاکتور
 • ترمینال های خروجی جهت  ارتباط به کابل های مصرف کننده
 • کنتاکت های باز و بسته مدار فرمان
 • زبانه یا پیچ جهت تنظیم جریان یا حساسیت بیمتال
 • پیچ تغییر وضعیت به دو حالت دستی و اتومات
 • دکمه ریست یا وضعیت برگشت به حالت اولیه
برخی از نکات قابل توجه در بیمتال عبارتند از:
 • در حالتی که خطا در یکی از فازها رخ بدهد دو فاز دیگر نیز قطع می گردند.
 • در صورتی که جریان عبوری به 10 برابر جریان نامی برسد بیمتال پس از 2 ثانیه مدار قدرت و فرمان را قطع می کند.
 • بیمتال ها نسبت به درجه حرارت محیط حساس هستند
 • اگر به صورت دائم جریانی معادل 10 درصد اضافه بار از بیمتال عبور کند، بیمتال پس از 2 ساعت بصورت اتوماتیک مدار را قطع می نماید.

بیمتال اشنایدر

نکته قابل تامل این است که بیمتال جهت عمل کردن و قطع مدار نیاز به گرم شدن تیغه ها دارد، یعنی مدت زمان کوتاهی جهت گرم شدن تیغه ها و عمل کردن بی متال می باید وجود داشته باشد. به همین جهت در صورت وجود خطای اتصال کوتاه در یک مدت زمان کوتاه میزان بسیار بالایی از جریان از بیمتال می گذرد و قبل از آنکه بیمتال بتواند عمل کند تیغه های آن در اثر حرارت بالا از بین می روند. برای جلوگیری از این مشکل جهت حفاظت خطای اتصال کوتاه در مدار کلید بریکر اتوماتیک یا مینیاتوری استفاده می شود تا در صورت بروز این خطا به سرعت کلید اتوماتیک مدار را قطع کند تا بیمتال خراب نشود.

تست بی متال:

 1. حالت سرد COLD: در روش حالت سرد به میزان دو برابر جریان نامی بی متال به آن تزریق می گردد و زمان عملکرد بی متال ثبت می گردد.
 2. حالت گرم HOT: در این تست جریانی معادل شش برابر جریان نامی از بی متال عبور داده می شود و زمان عملکرد بی متال ثبت می گردد. دلیل آنکه این تست بعد از تست سرد و عمل کردن رله انجام می شود به آن تست گرم می گویند.
 3. حالت دو فاز: در این روش یکی از فازها را قطع کرده و مدار با دو فاز بسته می شود. زمان عمل کردن رله را با روش های ثبت شده از تست های قبل مقایسه می کنند.

تست بی متال

*روش اتصال بار تک فاز به بی متال سه فاز:
جهت اتصال بار تکفاز به بی متال سه فاز کافیست دو فاز را با هم سری کرده و از فاز سوم نول را بگذرانیم و سپس فاز و نول مصرف کننده را با بیمتال وصل نماییم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.